Figyelmetlen, állandóan mozgásban van

A hiperaktivitás és figyelemzavar

A négy betű: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar).
Neurológiai eredetű, vagy veleszületett, vagy a fejlődés során kialakult rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei a hiperaktivitás, feledékenység és a gyenge impulzuskontroll (szétszórtság, nyüzsgés, figyelmetlenség). Lehet részképesség-zavar, de akad olyan súlyossági fok, hogy sajátos nevelési igényhez vezet (SNI státusz).

Fontos tisztában lennie mind a szülőnek, mind a pedagógusnak azzal a ténnyel, hogy  nem  akaratlagos szabályozásról beszélünk. Nem pusztán rossz és lusta, hanem nem tudja a mozgását és a figyelmét koordinálni, szabályozni. Már megsegíti a gyermeket az is, ha megértést tapasztal a felnőttek részéről, akkor kevésbé indul el az önhibáztatás, a bűnbakképzés. Így legalább az egyéb járulékos magatartás probléma elkerülhető. 

Az ADHD előfordulása háromszor gyakoribb fiúknál, mint lányoknál. Ez többnyire azért van, mert a lányoknál nehezebb diagnosztizálni, nem olyan észre vehetők a tünetek.

SZEMLÉLETVÁLTÁSRA VAN SZÜKSÉG:

  • Nehéz megbarátkozni a gondolattal, de a mindennapokat alaposan meg kell tervezni.
  • Az önirányítást, az önszervezést csak fáradtságos módon tudja megtanulni, ebben folyamatosan támogatásra lesz szüksége, elmarad az életkorának megfelelő önállóságtól.
  • Sajátos észlelési rendszerük miatt, mindent regisztálnak, figyelmük letapad számunkra lényegtelen részleteknél. Ha fáradnak még inkább beleragadnak a részletekbe, nem képesek megragadni a lényeget-. Gondolataik ugrálnak, sokszor asszociatívan kapcsolódnak össze a dolgok és nem logikailag. Így teljesen váraltan módon közbevágnak, a mondandójuk látszólag nem oda illő.
  • Igazságérzetük magas fokú. olykor önhatalmúlag akarják azt érvényesíteni. Az érzelmek azonnal bekapcsolnak, s mivel kevéssé működnek a gátló funkciók, így cselekvésbe is fordulnak. A szabályok, a kapaszkodók (kihez menjél oda, akiben megbízol) ilyenkor segítenek. Ezeket viszont a felnőttnek is következetesen be kell tartania.

Hogyan támogathatjuk gyermekünket otthon és az iskolában? 

Kérje részletes tájékoztatómat: akorodi2@gmail.com

Szülőkonzultáció esetén: +36 70 7709530




A stressz olyan ördögi körnek tűnik, amelyet nem lehet megszakítani, mert a nyugtalanság nyugtalanságot generál, és még több stresszt. És mégis vannak módok arra, hogy tegyünk valamit a belső egyensúlyunkért, a nervus vagus stimulálásán keresztül.

Ez 7 módszer, amellyel pozitívan stimulálhatja a vagus ideget :

LÉGZÉS  A vagus ideg áthalad a torkon, a mellkason, és érintkezik a rekeszizommal. Ezáltal a légzéssel képesek vagyunk lenyugtatni az idegrendszert.

SÉTA, KÖNNYŰ MOZGÁS, JÓGA  A lassú mozgás megnyugtatja az idegrendszert: kevés stresszt termel és több oxigént biztosít, ami stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert. Erre kiválóan alkalmas a jóga és a gyaloglás. Ezen kívül a természet és a zöld szín is megnyugtatólag hat a szervezetre.

MASSZÁZS A vagus ideg masszázzsal stimulálható: a fül belső pontjainak masszírozásával.

ÉNEKLÉS, KÁNTÁLÁS  Az éneklés vagy a kántálás és a nevetés serkenti a vagus nervust, különösen a torokban és a mellkasban. Az éneklés, a kántálás és a nevetés többek között dopamin termelődését is eredményezi, amitől boldogabbnak és erősebbnek érzed magad.

HIDEG VÍZ A hideg víz segíthet stimulálni a vagus ideget. Ez arra késztet, hogy megállj, és visszatérj a testedbe, ahelyett, hogy csak a fejedben ragadnál. A hideg zuhany vagy a hideg víz fröccsenése az arcba például dopamintermelést is okoz. A tested újra bekapcsol, és gondoskodni fog arról, hogy újra kiegyensúlyozottabb legyen.

ÖLELÉS Az ölelkezéssel, masszírozással, érintéssel, egészséges kapcsolatok kialakításával több oxitocin hormon keletkezik. Ez biztonságos érzést kelt, amitől kevesebb stresszt, nyugtalanságot, szorongást tapasztalsz.

ÁSVÁNYI ANYAGOK A kálium, magnézium és nátrium nyugtatja az idegrendszert,  segíti a szerotonin termelését. Ez egy olyan neurotranszmitter, amely 95%-ban a belekben termelődik, és a mai tudomány szerint alacsony szintje depressziót eredményez.

A vagus nervus stimulálása biztosítja, hogy csökkenjen a depresszió, a szorongás és a kortizolszint. Javuljon a mélyalvás, és újra termelődjenek a jól-létedhez hozzájáruló hormonok, jobban tudj koncentrálni, több békét és kikapcsolódást élj át. Ezáltal szervezeted ellenállóbbá válik a stresszel szemben, több boldogságot és kreativitást élhetsz át, stabilizálódnak a kapcsolataid. 







A Jól-lét titka: Nervus Vagus

Testünkben van egy ideg, amely összeköti agyunkat a test számos szervével. Ez a fő ideg, amely biztosítja a megfelelő kommunikációt az agy és a test között. Ezt az ideget vagus idegnek nevezik.

A nervus vagus (magyarul: bolygóideg) jelentése "vándorolni", és ez az ideg pontosan ezt teszi. Átjárja a testet, ezáltal befolyásolja a fontos szervek működését, és szabályozza a test minden akaratlan folyamatát: Légzés ,beszéd, nyelés, szívverés, vérnyomás, érzékelés, emésztés, szexuális aktivitás. 

A vagus ideg testünk leghosszabb idege. Mindkét oldalon az agytörzsnél kezdődik, majd áthalad a torkon, a mellkason és a hasüregben. A test és az agy közötti információáramlás mindkét irányban zajlik. Például, ha valami történik a belekben, az hatással lehet az agyra ( = Agybél tengely). Hiszen a szerotonin 95%-a a belekben termelődik, és ha túl kevés termelődik ebből a boldogító anyagból, kevésbé érzi magát jól, érzékenyebb lesz a fájdalomra, a fényre, a zajra és nagyobb stresszt tapasztalhat.

A vagus ideg a paraszimpatikus idegrendszer része, amely a pihenésért és a feldolgozásért felelős. Ha központi idegrendszerünknek ez a része nem működik megfelelően, nem tud megfelelően felépülni, nem tud elaludni, gyógyulni, és emésztési problémákat tapasztalhat.

Az egészséges vagus ideg biztosítja, hogy hozzáférjünk az agy azon részéhez, amely a kreativitásért, a jobb megismerésért és a komplex döntések meghozataláért felelős.

Ha a vagus ideg egészségtelen, csak azokhoz az agyrészekhez férünk hozzá, amelyek elsődleges ösztöneinket irányítják: félelem, menekülés vagy menekülés. A stressz, a nyugtalanság, a dohányzás, az alkohol, a túlterheltség, a túl kevés mozgás, a túl kevés tápláló étel és a túl kevés alvás miatt a Vagus ideg nem tud megfelelően működni. Ez potenciálisan a következőkhöz vezethet: depresszió, félelem, elhízás, keringési problémák, cukorbetegség, krónikus gyulladás. 

Ha tennél magadért: Kóródi Anikó, pszichológus +36 70 7709530